Ынтымақ ауылдық округі
2-43-21, 24547
Білім бөлімінің басты бетіне қайту
Сіз қалай біздің ұйымның жұмыс нәтижелерін бағалайсыз?
дауыс беру
өте жақсы - 457
жаман - 96
жақсы - 64
жай ғана - 53
жауап беруге қиналамын - 48
Барлығы дауыс берді: 718
нәтижені қарау
Сайтқа кіру статистикасы
Керемет күмбез атты 3-сыныптағы ашық сабақ
08-12-2023 10:36
Керемет күмбез атты 3-сыныптағы ашық сабақ

Білім беру ұйымының атауы

Ынтымак ЖББМ

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Сәулет өнері

Педагогтің аты-жөні:

Койгельдина Г.Т

Күні:

6.12.23

Сынып: 3

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

39. Керемет күмбез.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табады және ақпаратты сызба түрінде береді

 

Сабақтың барысы

Сабақтың  жоспарлан

ған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

2  минут

I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық ахуал

Ән саламыз күнде біз,

Шаттық толы іргеміз.

Біз мәңгіге достармыз.

Біз мәңгіге біргеміз

Топқа бөлу

Қағаздар алу арқылы бөлінеді

Арыстан баб кесенесі

Қожа Ахмет Яссауи кесенесі

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп  айтады

.

Жарайсыңдар!

 

 

 

 

слайд

 

Суреттер

3   минут

 

 

 

 

 

II. Үй тапсырмасын сұрау.

 

Өлеңді тізбек бойынша бөліп , мәнерлеп айту.

Өткен сабақты пысықтау.

Серпілген сауал әдісі.

 

 "Балалық шақ" өлеңінде ақын нені өсиет етеді?  Постер құру

 

Үйрен білім жастықта   Білімге жүгір

                       

        Өлеңде ақын өсиеті         

Уақытыңды босқа өткізбе 

 

                                  Надандықтан жирен

** Нұрымға айтқызту

 

 

 

Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өлең не туралы?

Ауызша мадақтау

 

Дескриптор

1.Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын айтады.1б

 

 

 

 

 

 

 

Постер

 

Сабақтың ортасы

2минут

Білу.

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түсіну

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

2 минут

 

4 минут

 

 

4 минут

 

 

 

Оқушыларды оқу   мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Бөлім бойынша түсіндірме

( мұғалімнің түсіндірмесі)

 

Сәулет - құрылыс және жобалау салу өнері. Архитектура, сәулет өнері – құрылысты жобалау, салу, оған көркемдік бейне беру өнері. (Архитектура латынша archіtectura, құрылысшы деген мағынаны білдіреді). Архитектура туындылары адамның күнбе-күнгі тіршілік ортасын қалыптастырады.

 

Білу және түсіну  Оқулықпен жұмыс.

 Топтық жұмыс

1-тапсырма.Сөзжұмбақты шеш. Ол үшін берілген мақал-мәтелдегі көп

нүктенің орнына қажетті сөздерді қой.

1. Күн– ортақ, ай – ортақ,

Жақсы – ортақ.

2. Жақсылардың үлгісі

Жанып тұрған шамдай.

3. Ырыс алды –ынтымақ.

4. Әдепті бала – арлы бала.

5. Еріншектің ертеңі бітпес.

6. Жүз теңгең болғанша,

жүз досың болсын.

  

2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы.

Ақылды фанарик әдісі арқылы

   

Керемет күмбез

 

 

3-тапсырма.Мәтіннен қандай ақпарат алдың? Сызбаға түсір.

 

«Балалар философиясы» әдісі арқылы кестені толықтырады, тексереді

 

Негізгі ақпараттар

Қосымша ақпараттар

Туған жері

 

 

Оқыған жері

 

 

Ясауи аталу себебі,

 

 

Күмбез туралы мәлімет

 

Кесене туралы сенің ойың

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 


ЕҚБ

Ясауи деп аталу себебі:Он жеті жасқа  толған соң, ақын туған жері Түркістанға оралып, сол кезде аты ғана бар "Ясы" деген жерге қоныс тебеді. Сол жерге жұрт біртіндеп жиналып, қалаға айналады. Кейінгі ғасырларда Ясауидың аты жайылған соң, бұл мекен дін және мәдениет орталығы ретінде танылады.

Күмбез туралы мәлімет:Қожа Ахмет Ясауи қайтыс болғаннан кейін , әйгілі Ақсақ Темір оның басына Орта Азияда теңдесі жоқ керемет күмбез салдырады. Ғимараттың биіктігі 37 метрден асады. Керемет күмбез қазір әлемдік мәднеи мұралар қатарына енген.

Кесене туралы сенің ойың:Кесене өте әдемі жасалған. Киелі жерде орналасқан.

 

** Нұрымның жауабын тыңдау

 

Сергіту сәті

 Галереяға саяхат әдісі арқылы суреттер жинау

 

 

4-тапсырма.  Қожа Ахмет Ясауи туралы аңызды тыңда.

 

 

 

Кесенеге виртуалды саяхат

 

 

5-тапсырма.  Қазақстанда  тағы  қандай  сәулетті  ғимараттар  бар?  Ой бөліс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сөзжұмбақты шешеді. Ол үшін берілген мақал-мәтелдегі көп

нүктенің орнына қажетті сөздерді қояды.

 

 

Топта шешіп тақтаға ілу

.

 

 

 

 

 

 

 

 

Мәтінді түсініп оқиды.

Мәтін бойынша 3 сұрақтан құрастырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді. Мәтіннен қандай ақпарат алғанын сызбаға түсіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Бас бармақ»әдісі арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түсінгенін сұрау

 

Сергіту сәтін іс-қимылмен  суреттерді жинау

 

 

Қожа Ахмет Ясауи туралы аңызды тыңдайды.

 

 

 

 

 

Қазақстандағы  сәулетті  ғимараттар туралы ой бөліседі.

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс!  Талпын!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

1.Сөзжұмбақты шешеді.1б

2.Ол үшін берілген мақал-мәтелдегі көп

нүктенің орнына қажетті сөздерді қояды.1б

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

1 .Мәтінді түсініп оқиды.

2.Мәтін бойынша 3 сұрақтан құрастырады.

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

1. Сұрақтарға жауап береді.1б 2.Мәтіннен қандай ақпарат алғанын сызбаға түсіреді.1б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

1.  Қожа Ахмет Ясауи туралы аңызды тыңдайды.1б

 

 

 

Дескриптор:

1.Қазақстанда ғы  сәулетті  ғимараттар туралы ой бөліседі.1б

 

 

 

 

 

слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

Дәптер

 

 

 

 

 

 

оқулық

плакат

 

маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

фанарик

 

 

дәптер

сурет-тер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

Қима қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4  суреттер

 

 

 

 

 

 

 

Ноутбук

слайд

Сабақтың  соңы

2  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

2 минут

IV.Сабақты қорытындылау

1.Қожа Ахмет Ясауиға арнап күмбезді кім салдырды?

2. Ғимараттың биіктігі қанша?

3.  Қожа  Ахмет Ясауи кесенесіне барып көрдің бе?

4.Қазақстанда  тағы  қандай  сәулетті  ғимараттар  бар? 

Мәтіннен қандай ақпарат алдыңдар?

(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

 

Нұрымға өзін бағалату

 

Үй тапсырма .

Мәтінді түсініп оқы.

Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия

Сұрақтарға жауап беріп,өз ойларын айтады.

 

 

 

Үй тапсырмасын жазады.

 

 

 

 

 

Өздері  кері байланыс жасайды.

Дескриптор

1.Өз ойларын айтады.1б

 

 

 

 

 

Баллдар жиынтығын қою

 

 

 

«Алма ағашы » әдісі арқылы сабақты қалай түсінгенін білдіреді

Алма- Жасыл барлығын түсіндім.

Қызыл сұрағым бар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алма ағашы   алмалар стикер лері

 

Кері байла ныс плакатка ілу